HOME LINKS SAL PUBLIC SOFTWARE SEARCH MADE UP

Tipy a triky.

Tipy a triky

V tejto rubrike by som sa chcel venovať rôznym trikom, ktoré môžu použiť začiatočníci aj pokročilí. Táto rubrika by mala pozostávať hlavne z odpovedí na Vaše otázky. Nebude orientovaná len na oblasť INTERNETU, alebo operačného systému UNIX.

Ako nechať bežať proces po odhlásení?

Ak chcete nechať bežať proces aj po odhlásení, musíte ho spustiť pomocou príkazu "nohup". Napr. zadáte "nohup ftp", pri programe ftp sa napojíte na nejaký server, začnete sťahovať súbor a stlčíte kombináciu kláves CTRL+Z. Proces sa pozastaví, ale nebude bežať. Keď teraz zadáte na príkazovom riadku príkaz "bg", proces bude bežať na pozadí. Príkazom "fg" ho môžete opäť vyvolať, príkaz "jobs" vypíše zoznam prerušených procesov.

Ako dotiahnuť súbor cez FTP, ak nám padá spojenie?

Väčšina FTP servrov aj klientov podporuje príkaz "reget", ktorý dotiahne zvyšok súboru po prerušení spojenia. Ukážeme si to na príklade. Chcete dotiahnuť súbor "xyz". Napojíte sa na FTP server, spustíte príkaz "get xyz" a po dotiahnutí 40% súboru sa spojenie preruší a na disku zostane nekompletný súbor. Teraz napíšete príkaz "reget xyz" (v programe NCFTP príkaz "get -C xyz"), ktorý začne prenášať zvyšok súboru. Po opätovnom prerušení môžete tento postup opakovať.

To je na dnes všetko. Ak máte nejaký problém, s ktorým si neviete rady, alebo poznáte nejaký zaujímavý trik, napíšte na adresu ondrejj@salstar.award.sk. Do subjektu napíšte meno rubriky "Tipy a triky".

- SAL -